Jump to: navigation, search

Biyosugata (pl)

Kanji, Kana i Wymowa
Obi tools biyosugata 01.png
Modern biyosugata
Romaji Biyosugata
Kanji 美容姿
Kana びようすがた
Audio Wkrótce

Biyosugata to specyficzny typ pomocy do obi stworzony i używany głównie przez uczniów Sodo Kimono Academy (Akademii Kimon Sodo) ufundowanej przez Tamanaka Norio (pl). W książce „The Book of Kimono” („Księga kimon”), jest nazywana „magiczną pomocą do obi”. Słowo "biyousugata" składa się z części biyou [美容]- „piękno figury/ formy” i sugata[姿], które znaczy figóra, kształt, wygląd. Zwykle można ją kupić za ok. 5000 yen (~150zł), choć czasami można ją kupić taniej na eBayu czy Yahoo Japan Auctions (pl). Jest to produkt firmy Yosooi, która tworzy linię "Biyo" (która zawiera również inne przedmioty do kitsuke, jak jubany, łatwy kołnierz, wypełnienia talii i inne).


Wcześniejsza wersja biyosugaty, prawdopodobnie z lat 70.

Biyousugata (czasami nazywana w sktócie „biyo” przez społeczność internetową) pozwala tworzyć różne style wiązania, tzw. musubi, poczynając na wariacjach stylu otaiko i kończąc na skomplikowanych wiązaniach dla furisode (pl). Ta pomoc jest przydatna zwłaszcza dla kobiet, które zakładają na siebie obi same, bez pomocy, zwłaszcza przy wiązaniach do furisode, gdyż nie idzie większości z nich zawiązać na sobie.
Charakterystyka

  • najczęściej różowa,
  • technicznie skłąda się z dwóch części: pierwsza do konstrukcji wiązania obi i druga do umocowania obi w talii,
  • 3 elastyczne paski (dwa z przodu, jeden z tyłu)
  • dolne zapięcia otwierają się, żeby łatwiej było przewlec przez nią obi,
  • himo, które jest przymocowane do głównej części biyousugaty jest przemieszczalne ne drugą stronę (znaczy to, żę część, która jęst *zawiązywana w talii może iść w którąkolwiek stronę, żeby można było wybrać lepszą część obi do pokazania)Przykłady Musubi

Jedynym limitem jest Twoja wyobraźnia. Wraz z biyousugatą dostajemy instrukcję do zawiązania musubi fukurasuzume (pl) (wiązania „Pulchnego wróbla”) oraz rocznej publikacji musubi Sodo Kimono (brak numeru ISBN, jest to publikacja wewnętrzna), zwykle ma jedno bądź dwa wiązania i jak je wykonać. W 2006r. Prawie cała książeczka zawierała wiązania dla biyousugaty, skany z tej książki można znależć tutaj.

Kiedy po raz pierwszy próbujesz zawiązać obi z jej pomocą, nie bądź zaskoczona, że potrzeba kilku prób zanim wyjdzie, ale kiedy wyćwiczysz podstawowe musubi z jej pomocą (takie jak fukurasuzume czy otaiko), będzie prościej robić różne wariacje.Obi tools biyosugata 02.jpg Tytuł Książki Wydawnictwo ISBN Amazon
JP :: USA :: UK
帯でよみ2006
Obi de Yomi 2006
Kimono Collection of Katsumi Yumioka
裝道礼法きもの学院
Soudou Kimono Etiquette Academny
None [N/A] [N/A] [N/A]
Notatki: IG Forum Book Scans Thread [[1]]


Notatki do Artykułu

Pomocne Wątki/Dyskusje


Autorzy i Kontrybutorzy

Autorzy: Erica Pai (Iyolin (IG Username))

Kontrybutorzy: Kornelia Jer (Nela (IG Username)) (tłumaczenie)