Jump to: navigation, search

Łatwy kołnierz (pl)

Kanji, Kana i Wymowa
File:Kimono easycollar 02.jpg
Romaji Kantan Eri
Kanji 簡単衿
Kana かんたんえり
Audio Wkrótce
(n) easy collar


Nazywany również: tsuke-eri (付け衿), eri sugata (衿姿), Biyo-eri (美容衿), Azuma eri (あづま衿)

Łatwy kołnierz jest dosłownym tłumaczeniem kantan eri (kantan znaczący prosty, łatwy). Tsuke-eri pochodzi od tsukeru, które znaczy doczepić, przyłączyć, dodać, itp. Biyo-eri to termin którym określany jest produkt firmy Yosooi i Sodo Kimono Academy (Akademii Kimon Sodo) (wchodzi on w skład linii Biyo, jak biyosugata (pl)) oraz Azuma-eri pochodząca od marki Azuma.

Jest to fałszywy kołnierz, który może być noszony w różnych sytuacjach. Można go założyć pod yukatę (pl) imitując wygląd tradycyjnego kimona; można go również nosić na jubanie (pl) albo hadajubanie (pl), które mają mały kołnierz, by dodać dodatkową warstwę, albo pod kimono (bez jubanu- niektórzy noszą je w lecie by ograniczyć ilość warstw w ubiorze).

Do środka łatwego kołnierza wkłada się eri-shin (pl). Można nosić go bez dodatków (podstawowa biel), albo naszyć haneri (pl).

Ceny wahają się od 2000-6000 yenów (~60-180zł) w zależności od jakości i marki.

Charakterystyka

  • zwykle wykonany z poliestru, ale może być wykonany z jedwabiu,
  • składa się z części głównej ok. 120cm na 6cm z dodatkowym materiałem by przedłużyć główną część kołnierza,
  • może bądź nie mieć dodatkowe pętle z przodu by zabezpieczyć wiązanie,
  • posiada kawałek materiału szeroki na ok. 9cm zwisający z tyłu na karku, który pomaga w trzymaniu kołnierza na miejscu,
  • tasiemki mogą być dołączone do tylnego paska materiału albo na końcach kołnierza. Zwykle, jeśli tasiemki są dołączone do końców kołnierza, z tyłu na dodatkowym pasku są dodatkowe pętle by trzymać kołnierz na miejscu.

Niektóre są dostępne z bazowym kolorem z poliestrowego chirimenu (pl) albo z letniego rodzaju tkania materiału (jak widziane na Yosooi)


Zobacz jak założyć łatwy kołnierz (zauważ jednak, że jest on zakładany na yukatę)


Przykłady Ławego kołnierza

Formalność i TPO (pl)

Sam kołnierz nadaje się na każdą okazję gdyż jest w podstawowej bieli. Jednakże, jeśli to tańszy poliester, lepiej jest przyszyć na niego ładniejsze haneri przed jego założeniem, jako że jakość materiału może być widoczna kiedy założony do bardziej formalnego kimona. Formalność wtedy jest odpowiednia do haneri, którym jest pokryty.Linki DIY

Zrób własne Tsukeeri na Kimono de CheapNotatki do Artykułu

Pomocne Wątki/DyskusjeAutorzy i Kontrybutorzy

Autorzy: Erica Pai (Iyolin (IG Username))

Kontrybutorzy: Kornelia Jer (Nela (IG Username)) (tłumaczenie)